שיטות להצלחה במבחנים-הבלוג. סטודנט גרופ מועדון הטבות לסטודנטים

7 שיטות להצלחה במבחנים

שיטות להצלחה במבחנים-הבלוג. סטודנט גרופ מועדון הטבות לסטודנטים

7 שיטות להצלחה במבחנים

הרגע הגדול הגיע. עוד מעט תקופת המבחנים מתחילה. אם זאת תקופת המבחנים הראשונה שלך אז המתח ואיתו גם הלחץ בטח בשיאו. אם זאת כבר לא תקופת המבחנים הראשונה שלך אז את/ה כבר יודעים למה לצפות (לא נכתוב את זה בשביל החדשים…)

ריכזנו כמה טיפים קצרים ללמידה שיכולים לעשות הבדל גדול. כמובן שכל אחד צריך להכיר את עצמו ולדעת מה עובד בשבילו ואין דבר כזה שמשהו נכון לכולם. לכן הדבר החשוב ביותר הוא לדבוק עם שיטת הלמידה שמצליחה לכם, ואם אתם עדיין לא יודעים מה מצליח אז לנסות.

1.לתכנן מראש לו"ז- תשלטו בלו"ז אל תתנו לו לשלוט בכם! השלב הראשון בלמידה אפקטיבית היא לתכנן מראש מה לומדים, כמה לומדים ומתי. תסתכלו על לוח המבחנים שלכם, תבינו כמה ימי למידה יש לכם לפני כל מבחן ותבנו לו"ז יומי, לפי שעות, איזה תכנים ללמוד ככה שתגיעו הכי מוכנים למבחן. בסוף כל יום לעבור על הלו"ז ולעדכן במידת הצורך. כמובן לא לשכוח הפסקות (ראו טיפ…), זמן מנוחה ושינה!

2.מבחנים- אחד השלבים הכי חשובים הוא לתרגל. ואם אפשר אז לתרגל עוד קצת ואם נשאר עוד זמן אז מה לעשות? נכון! לתרגל עוד. כמעט בכל מוסד לימוד יש בנק בחינות ישנות. תסדרו לכם מספר יפה של בחינות כאלה, עם תשובות כמובן (של סטודנטים אם יש, או פתרון מוצע) ואחרי שעברתם על כל החומר לתרגל כמה שיותר. אם אתם לומדים לנושא כמותי אז רצוי וחשוב לתרגל בסוף כל נושא. כמו שאומרים בצבא "קשה באימונים, קל בקרב".

3.קבוצות למידה– שורה תחתונה- זה לא לכל אחד. אם לא עוזר לך להקשיב לאנשים אחרים, אתה מאבד ריכוז מהר, אתה צריך לקרוא בעצמך אז לא בטוח שקבוצת למידה זה הדבר בשבילך. למי שכן זה עוזר- אז לא לשכוח גם במקרה זה לתכנן את לו"ז הלמידה. להגיע מוכנים לכל מפגש ולהשאיר זמן למבחנים אישיים (הרי את המבחן אתם לא עושים ביחד). מומלץ ללמוד בקבוצות של 3-4 אנשים כך שלכל אחד יהיה את המקום שלו. טיפ אחרון וחשוב מאד! קבוצת הלמידה לא חייבת להיות מורכבת מהחברים הכי טובים שלכם אם קשה לכם ללמוד ביחד. אתם שם בשביל ללמוד ולעזור אחד לשני להצליח לא לבלות.

4.לכתוב- כולנו רגילים היום להקליד על המחשב, אבל surprise – surprise המח שלנו עוד לא התרגל. באמצעות כתיבה בכתב היד המח שלנו מצליח לזכור את הפרטים בצורה טובה יותר, וככה במבחן הסיכוי שתצליחו לזכור את הפרטים גדול יותר. יתרון נוסף הוא התרגול בתמצות לקראת הבחינה

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 

5.הפסקות- מוטו ללמידה- "כשלומדים-לומדים. כשנחים- נחים". חלק חשוב מאד מהלמידה הוא מיקוד. לרוב האנשים קשה להתמקד ליותר מ45- 60 דקות רצוף. לכן חשוב בזמן הזה להתמקד ולהוציא את המיטב. חלק חשוב לא פחות הוא לבצע הפסקות התרעננות, פייסבוק/ ווטסאפ וכו'. לא לשכוח להכניס הפסקות אוכל ומי שאוהב אפשר להכניס גם שנץ קצר (15-2- דק'. Power Nap). מי שמוסח בקלות יש הרבה אפליקציות שחוסמות את האינטרנט/ את האפליקציות ומאפשרות שקט מוחלט. חיפוש מהיר ותמצאו הרבה. הפסקות כוללות שינה טובה. יום למידה הוא קשה, לכן צריך לישון כמו שצריך. 7-8 שעות כל יום. יותר חשוב לישון מאשר ללמוד עוד קצת.בזמן השינה המוח מארגן את הדברים כך שבבוקר הכל יהיה יותר בהיר ומאורגן (לעיתים לאחר שינה טובה נקום עם פתרון לבעיות שהטרידו אותנו) שינה טובה=מיקוד טוב יותר=לימדה אפקטיבית יותר.

6.לדבר בקול רם- טיפ זיכרון נוסף הוא להגיד את הדברים בקול. כך אתם משתמשים בשניים מהחושים להטמיע את החומר. גם ראייה וגם שמיעה. דבר נוסף שתגלו, הרבה פעמים בראש הדברים נשמעים ברור אבל שמוצאים את זה החוצה פתאום הדברים משתבשים וכך אפשר לשפר את ההבנה. אפשר גם להיעזר בחבר/חברה ולשאול אחד את השני שאלות קצרות ולענות תשובות קצרות. שיטה נוספת היא ללמוד תוך כדי הליכה- מחקרים הראו שהמוח קולט הכי טוב תוך כדי תנועה (לא קפיצות /ריצה ), הליכה רגועה בחדר תוך שינון החומר  (רצוי בדיבור בקול רם).

7.כיף- תפנקו את עצמכם במשהו כיף (אוכל טעים זה הפינוק המועדף עלינו, ויש לנו הרבה מה להציע J ) בסוף כל פרק/ יום למידה. מי שאוהב מומלץ מאד (!) לעשות כושר באופן רגיל. ממריץ את האדרנלין ועוזר למיקוד. בתיכון תמיד אומרים ללכת לראות סרט לפני הבחינה- לא ממליצים לעשות את זה- אבל בהחלט לאפשר לעצמכם קצת ריענון עם סרטונים מצחיקים (יש לנו המלצות בבלוג "איך להעביר את השיעור בסבבה"), סדרה טובה או ספר טוב יעזור לכם להירגע ולמוח לעבד את החומר.

לקראת יום המבחן אנחנו ממליצים לישון טוב (רצוי לא ללמוד לאחר השעה 22:00), לאכול טוב ולקום מספיק זמן מראש. אל תכניסו את עצמכם ללחץ. תקומו ברגוע, תתקלחו, תאכלו משהו טוב (אבל לא עמוס מידי), תוודאו שיש לכם את כל מה שצריך (עטים, מרקרים, מחשבון אם צריך, חומר למבחנים פתוחים, מים וחטיף אנרגיה/ פרי) ותגיעו מספיק בזמן לבחור את המקום שמרגיש לכם הכי טוב עם הקרמה הטובה ביותר.

יש עוד הרבה טיפים והרגלים שאפשר לאמץ שיעזרו לכם בזמן הלמידה. תשאלו חברים ותחקרו את הדרך הטובה עבורכם ללמוד. הכי חשוב- תאמינו בעצמכם ותשמרו על פרופורציות. זה רק מבחן!

בהצלחה!

הבלוג נכתב בשיתוף עם אורית אבידר, מומחית לשיפור תפקודי המוח.

הטבות לחברי סטודנט גרופ