האם סטודנט צריך לדאוג לאיטום הגג?

אחת השאלות המשפטיות שנשאלות הכי הרבה בהקשר של השכרת דירות, היא השאלה מי אחראי לשאת בעלויות התיקונים השונים, הצצים עם הזמן בבית. בתוך כך, שאלה ספציפית ומורכבת אף יותר היא זו המתייחסת לענייני ועד הבית – לרבות ההוצאות החודשיות השוטפות, ואף הרבה יותר מכך – הוצאות חד פעמיות הנחשבות ל"כבדות" במיוחד, כדוגמת איטום גגות. במיוחד כאשר השוכר הוא סטודנט ומובן כי אין בידו האמצעים לעמוד בתשלומים גבוהים שכאלו, יש להסדיר אחת ולתמיד את נושא האחריות על הדירה ועל הרכוש המשותף בבניין. אז מה התשובה, ומי צודק בשאלת האחריות? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על איטום גגות בבית משותף, תשלומי ועד בית ותיקונים בכלל.

כמה מלים על איטום גגות

בהרבה מהמקרים איטום הגג אמנם ייחשב להוצאה גבוהה, אך כי  יש לזכור כי אין זה חייב להיות כך; בזכות אתר "איטום בקליק" תוכלו למצוא מגוון נותני שירות זולים ומקצועיים, שיפתיעו אתכם במחיר ובשירות המצוין. לכן בכל מקרה של התלבטות וחיפוש אחר איש מקצוע, אנו ממליצים להיכנס לאתר ולהתרשם מהמבחר הרחב והמעולה שלנו.

תיקונים ומיסי ועד בית

נתחיל מהנושא הפשוט יותר – ההוצאות השוטפות ועלויות תיקונים "קטנות". בכל חוזה שכירות בין שוכר למשכיר יכולים להופיע סעיפים המתייחסים לסוגיה זו, ולמעשה על פי רוב שאלת האחריות בהקשר זה תיקבע על פי האמור בחוזה המקורי. אם אתם שוכרים ואין ברצונכם לשלם עבור תיקונים, או לכל הפחות תיקונים רציניים או כאלה שהנזק שלהם אינו באחריותכם, עליכם לציין זאת במפורש בחוזה מול המשכיר. כך נכון הדבר גם בנוגע למיסי ועד בית ולכלל ההוצאות המשותפות של הבניין, כאשר תחום זה נתון להתדיינות פנימית בין השוכר למשכיר. עם זאת, חשוב לציין כי שוכר שאינו משלם את תשלומי ועד הבית אינו מחויב בנשיאת אחריות משפטית בנושא – אלא זוהי אחריותו הבלעדית של ועד הבית.

האם זה אומר שאני מוגן?

כמובן שאין משמעות הדבר כי ביכולתכם לא לשלם כלל ולהיות בטוחים שאתם מוגנים מכל כיוון. מעבר לעובדה שתשלומים משותפים בבנין מחוייבים להיאכף על פי חוק ומעבר לשאלת יחסי השכנים הניצבת כאן, בהחלט ייתכן כי אם תסרבו לשלם תידרשו לעמוד לדין – הפעם מול בעל הדירה שלכם ולא ועד הבית – ושם יוכרע מי צודק מבינכם, בהתייחס לחוזה שחתמתם עליו.

השורה התחתונה

אם אתם עומדים לשכור דירה, ובמיוחד אם אתם סטודנטים ואינכם מתכננים להישאר בה לאורך שנים רבות, וכל שכן סביר להניח שיקשה עליכם למצוא מקורות מימון להוצאות ועד בית גדולות כדוגמת איטום גגות, אנו ב"איטום בקליק" ממליצים בחום על סיוג הסעיף הרלוונטי בחוזה והבהרתו אל מול בעל הדירה, בכדי למנוע עגמת נפש ו"טרטורים" רבים בעתיד: כך, המלצתנו היא להתייחס בחוזה לאחריות הבסיסית והפשוטה הכוללת אחריות מצדכם על תשלומי ועד הבית השוטפים (הנגבים מדי חודש או חודשיים), ואילו תשלומים שמעל סכום מסוים, או לחלופין פעולות יוצאות דופן כדוגמת איטום גג בדירה מושכרת, יעוגנו בחוזה כאחריותו הבלעדית של בעל הדירה.